Aikido ako bojové umenie sa v SHUMEIKAN SLOVAKIA vyučuje pre mládež staršiu ako 14 rokov a dospelých bez obmedzenia veku. Spodná hranica 14 rokov je stanovená jednak preto, lebo v tomto veku je už cvičenec fyzicky dostatočne vyspelý na to, aby mu fyzická záťaž (napríklad páky na kĺby) neuškodila a jednak preto, lebo je už mentálne dosť vyspelý na to, aby pochopil biomechanické princípy fungovania techník Aikido.
Aj keď začiatočníci sú prijímaní celoročne, ideálnym obdobím začať s Aikidom je u nás začiatok školského roka. Vtedy sa skupine začiatočníkov vie zvlášť venovať inštruktor, ktorý ich počas prvých mesiacov dôkladne prevedie základmi Aikida tak, aby bolo pre nich cvičenie náročnejších techník bezproblémové a hlavne bezpečné. Na začiatok nie je potrebné žiadne špeciálne oblečenie, postačia tepláky a tričko, ideálne s dlhým rukávom. U nás nie je dôvod na obavy z nešikovnosti alebo iné pochybnosti o svojich schopnostiach. Práve naopak, aj tí najväčší pochybovači sú vždy prekvapení, aké zdanlivo krkolomné veci sa už po pár mesiacoch dokážu naučiť.
Pokročilí všetkých vekových kategórií aj všetkých úrovní technickej vyspelosti cvičia spolu, ale vzájomne pritom rešpektujú fyzickú kondíciu, schopnosti a technickú úroveň partnera, s ktorým práve cvičia. Nie je preto dôvod na obavu, že pre menej pokročilých bude cvičenie s pokročilejšími nevhodné alebo nebezpečné, prípadne že budú pokročilejší cvičenci brzdení cvičením s menej pokročilými. Práve naopak, takýmto spôsobom majú menej pokročilí možnosť naučiť sa precíznejšie prevedenie techník od viac pokročilých a recipročne pokročilejší majú možnosť cibriť si techniky s menej pokročilými vďaka ich nevyspytateľným a nečakaným reakciám.
Domáce sústredenia sú podujatím, kde sa majú cvičenci možnosť stretávať a vymieňať si skúsenosti s cvičencami z iných klubov. Zvyčajne sa konajú cez víkend, pričom tréningy sú predpoludním aj popoludní. Na takomto sústredení majú možnosť cvičenci z rôznych miest Slovenska zacvičiť si aj pod vedením iného inštruktora, než na akého sú zvyknutí z domovského klubu. Dobrým zvykom je, že účastníci sústredenia strávia spolu čas aj mimo telocvične. Spoločný obed je skvelou príležitosťou spoznať sa aj porozprávať sa o veciach, na ktoré počas tréningov nie je priestor.
Jedinečnou príležitosťou na odprezentovanie a porovnanie úrovne cvičenia a zároveň výmenu skúseností na najvyššej úrovni sú medzinárodné sústredenia. Zároveň sú podujatím, kde majú cvičenci možnosť trénovať pod vedením najlepších inštruktorov z jednotlivých zúčastnených krajín. Takéto sústredenia trvajú spravidla celý víkend alebo aj niekoľko dní. Sme hrdí na to, že naši cvičenci aj tréneri sa aj na takýchto medzinárodných podujatiach pravidelne stretávajú s uznaním a rešpektom. Pridanou hodnotou takýchto sústredení je samozrejme aj spoznávanie iných krajín, iných kultúr a s tým spojené nadväzovanie medzinárodných priateľstiev.
Na konci každého semestra (školského polroka) sa koná skúška technickej vyspelosti, na ktorej majú cvičenci možnosť získať pokročilejší žiacky stupeň. Nakoľko skúška je fyzicky náročná a trvá cca 60-90 minút, pred ňou je na tréningoch v našich kluboch spravidla 4-6 týždňové prípravné obdobie, počas ktorého majú cvičenci pod dohľadom svojich trénerov možnosť intenzívnejšie sa venovať nielen nácviku techník predpísaných na príslušné KYU, ale aj zvyšovaniu svojej fyzickej kondície. Samotná skúška je zvyčajne súčasťou víkendového sústredenia. Objektivitu hodnotenia úspešnosti kandidátov zaručuje komisia zložená z inštruktorov z rôznych klubov, ktorá je zároveň garantom, že skúšku úspešne absolvujú iba naozaj dobre pripravení kandidáti.
Skúšky na majstrovské stupne (čierne opasky) sa spravidla konajú na medzinárodnom sústredení, za účasti kandidátov z rôznych krajín sveta, ale aj divákov, ktorí sa neraz rátajú v stovkách. Často cvičia spolu kandidáti, ktorí sa vidia a prichádzajú spolu do kontaktu prvýkrát práve na skúške. Takáto skúška je samozrejme psychicky oveľa náročnejšia ako skúška na žiacke stupne, ale ak sa človek chce stať majstrom v bojovom umení, je potrebné, aby svoje majstrovstvo vedel odprezentovať aj na takejto vrcholovej úrovni. Hlavným skúšajúcim majstrom je spravidla p. Nebi Vural , zakladateľ a technický riaditeľ medzinárodnej organizácie Eurasia Aikido Organisation , ktorej súčasťou sú aj kluby združené pod hlavičkou ShUMEIKAN SLOVAKIA.